3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016 ήταν η 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα : « Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας. Αθλητισμός δικαίωμα για όλους ».
Το 1ο Δημοτικό Σχολείο διοργάνωσε δράσεις ώστε να περάσει αυτό το μήνυμα στους μαθητές. Στην αυλή του σχολείου διοργανώθηκαν σκυταλοδρομίες, χωρίς άγχος αλλά μόνο με τη χαρά της συμμετοχής. Ο αθλητισμός είναι δικαίωμα, είναι τρόπος ζωής.
Η άθληση και η άσκηση έχουν μόνο οφέλη. Έτσι τα παιδιά ενισχύουν την υγεία τους, βελτιώνουν τη στάση του σώματος, ελέγχουν το βάρος τους, δυναμώνουν τα οστά τους, νιώθουν καλύτερα.
Η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού αποτελεί μια θαυμάσια ευκαιρία για τα παιδιά, να αθληθούν, να αναλάβουν πρωτοβουλίες, να αναπτύξουν κοινωνικές σχέσεις και να βελτιώσουν τη φυσική και ψυχική τους κατάσταση.