Αγιασμός 1ου Δημοτικού Σχολείου Τυρνάβου σχολικού έτους 2020-2021

ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ

1ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2020-21 στο  1ο Δημοτικό Σχολείο  Τυρνάβου θα γίνει τη Δευτέρα 14-9-2020 και ώρα 10:45 στον αύλειο χώρο του σχολείου.

Σύμφωνα με την με Αρ. Πρωτοκόλλου: Φ7/ 119778/Δ1, 11-09-2020, εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων, Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στο σχολείο στις 8.15 και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του Αγιασμού, σύμφωνα με τον προγραμματισμό του  σχολείου μας που θα περιλαμβάνει:

• Συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ
  • Επεξήγηση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει σταλεί(Φ.7/117703/Δ1/9-9-2020)
  • Διανομή μάσκας ανά μαθητή και Διανομή των ατομικών δοχείων νερού/ παγουριών ανά μαθητή, εφόσον τα παραλάβουμε
  • Ιδιαίτερη έμφαση στην ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας
  • Διανομή των ατομικών δοχείων νερού/ παγουριών ανά μαθητή
  • Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς ανά θρανίο
  • Οι μαθητές/τριες των Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ τάξεων θα προσέρχονται στην αυλή του σχολείου από τις 8:00 έως 8:15 και θα οδηγούνται στα τμήματά τους σύμφωνα με τις υποδείξεις των υπεύθυνων εκπαιδευτικών.
  • Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης συνοδευόμενοι από τον γονέα-κηδεμόνα θα προσέρχονται στην αυλή του σχολείου από τις 8:15 έως 8:30.
  • Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων θα προσέλθουν με την τσάντα τους, καθώς θα τους δοθούν όλα τα σχολικά βιβλία από την πρώτη ημέρα.
  • Όλοι οι μαθητές/τριες εισερχόμενοι στο σχολικό χώρο θα πρέπει να φορούν τη μάσκα τους και να κρατούν τις αποστάσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.
  • Από την Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 2020 το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά με το Εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα σε πλήρη ανάπτυξη  (πρωινή Ζώνη, Ολοήμερο πρόγραμμα).
  • Οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν μετά την τέλεση του Αγιασμού, περίπου στις 11:30.

Η  Δ/ντρια του Σχολείου

Τσιού  Αθανασία