Εγγραφές στο αναβαθμισμένο Ολοήμερο πρόγραμμα των σχολικών μονάδων για το
Σχ. Έτος 2022-23

Αγαπητοί γονείς,

Καλή σχολική χρονιά σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες!

Από το νέο σχολικό έτος 2022-2023 τίθεται σε εφαρμογή το νέο αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου, σύμφωνα με τον Νόμο 4957/2022 άρθρο 371, το οποίο θα αναπτύσσεται στις παρακάτω τρεις (3) ζώνες:

Στην πρώτη (1η) ζώνη, «Μεσημβρινό γεύμα Διατροφική αγωγή», διάρκειας μίας (1) διδακτικής ώρας καθημερινά (13.20 έως 14.10).

Στην δεύτερη (2η) ζώνη, «Μελέτη Προετοιμασία», διάρκειας δύο (2) διδακτικών ωρών (14.10 έως 15.55).

Στην τρίτη (3η) ζώνη, «Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι», εντάσσονται, για συνεχόμενο δίωρο καθημερινά, με ενδιάμεσο ολιγόλεπτο διάλειμμα, οι σχολικοί μαθητικοί όμιλοι, στο πλαίσιο λειτουργίας των οποίων δύναται να προσφέρεται δράση, δημιουργική απασχόληση, ελεύθερη έκφραση και ψυχαγωγία με αντικείμενα σχετιζόμενα με τον:

αθλητισμό, τα ομαδικά αθλήματα, τους παραδοσιακούς ή μοντέρνους χορούς, τη χοροκινητική έκφραση, τις εικαστικές τέχνες, τις χειροτεχνίες και κατασκευές, την εκμάθηση μουσικών οργάνων, την εκπαιδευτική ρομποτική, τα πνευματικά παιχνίδια και παζλ, τα παραδοσιακά παιχνίδια, τις επιστημονικές κατασκευές πειράματα, τα μαθηματικά παιχνίδια, τη ρητορική τέχνη και δημιουργική γραφή, το ασφαλές και δημιουργικό διαδίκτυο, τη διαπολιτισμική παιδεία, την πολιτειότητα και πολιτότητα, τον εθελοντισμό, την παιδική επιχειρηματικότητα, τη δημιουργία εφημερίδας.

Η αποχώρηση των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου που παρακολουθούν το διευρυμένο πρόγραμμα λαμβάνει χώρα ή στις 15:50, με το πέρας της δεύτερης διδακτικής ώρας της 2ης ζώνης, ή στις 17:30, με τη λήξη του προγράμματος.

Ειδικά, το σχολικό έτος 2022-2023 δύναται η αποχώρηση να λαμβάνει χώρα και στις 14.55, με το πέρας της πρώτης διδακτικής ώρας της 2ης ζώνης.

Οι γονείς και κηδεμόνες θα πρέπει να σας το δηλώσουν με νέα δήλωση συμμετοχής σε αυτό μέχρι την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε την επιστολή

Πατήστε ΕΔΩ για να κατεβάσετε την αίτηση εγγραφής