Εκδρομή στην Αθήνα

Την Τρίτη, 6/6/2017, οι Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις  επισκεφτήκαν το μουσείο της Ακρόπολης και τη βουλή των Ελλήνων.

Στο σύγχρονο μουσείο της Ακρόπολης ξεναγήθηκαν στους 3 ορόφους από την κ. Λένια Μπουντουλούλη.

Το μεσημέρι επισκεφτήκαν τη βουλή . Ξεναγήθηκαν στο χώρο  και ανέβηκαν στον 1ο όροφο  οπού βρίσκεται  έκθεση  αφιερωμένη στον Ιωάννη Καποδίστρια.

Κατόπιν παρακολούθησαν από τα θεωρεία της βουλής συνεδρίαση του σώματος των βουλευτών, τους μαθητές καλωσόρισε στη βουλή ο προεδρεύων του σώματος κ. Μαντάς εκ μέρους των βουλευτών.

Ακλούθησε βόλτα στον εθνικό κήπο και λίγο αργότερα παρακολούθησαν την αλλαγή φρουράς των ευζώνων στο μνημείο του άγνωστου στρατιώτη.

Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί: Αθανασία Τσιου,                                     Γιάννης Κοντογιάννης, Κατσικαβέλας Δημήτριος, Κόκκαλη Παναγιώτα, Μητσιού Δώρα, Πολύμερος Πανταζής, Βασίλης Αρσενίου, Βασίλης Κεχαγιάς, Βάϊος Ζιώγας και η αρχαιολόγος Λένια Μπουντουλούλη.