Εκπαιδευτική επίσκεψη σε τοπικές επιχειρήσεις

Την Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019, οι μαθητές-τριες της Α’ & του Γ1 τμήματος του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τυρνάβου στα πλαίσια των προγραμμάτων Πολιτιστικών θεμάτων που έχουν αναλάβει με τίτλο: «Γεύομαι τοπικά προϊόντα του τόπου μου» και «Γεύομαι τοπικά προϊόντα μέσω της ιστορικής διαδρομής του Τυρνάβου»  είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το το εργοστάσιο επεξεργασίας ξηρών καρπών (καρυδιού και αμυγδάλου) των κ.κ. Κώστα Ψύρρα και Πάρη Κοντογιάννη.

[Best_Wordpress_Gallery id=”75″ gal_title=”2019-12-Ξηροί καρποί Ψύρας”]

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την επιχείρηση Εμπορίας φρούτων και λαχανικών Δ. Κινόλης Β. Λουλές. Θελήσαμε οι μαθητές να ενημερωθούν για τα τοπικά προϊόντα και πως αυτά διατίθενται  στην αγορά.

[Best_Wordpress_Gallery id=”76″ gal_title=”2019-12-Κινόλης Λουλές”]

Τέλος επισκεφθήκαμε τον φούρνο του Ν. Γατσαρούλη  όπου τα παιδιά συμμετείχαν στην παρασκευή  χριστουγεννιάτικων παραδοσιακών γλυκών (κουραμπιέδες) και έμαθαν την ιστορία του ψωμιού και πως αυτό παρασκευάζετε.

[Best_Wordpress_Gallery id=”77″ gal_title=”2019-12-Γατσαρούλης”]