Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα από τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου, αποκομίζοντας μια σημαντική εκπαιδευτική εμπειρία.

Μαθητές και συνοδοί πρώτα επισκέφθηκαν το Μουσείο της Ακρόπολης, τον εντυπωσιακό αυτό χώρο που φιλοξενεί ένα μεγάλο μέρος της ιστορίας της «κλασσικής» αρχαιότητας. Χιλιάδες επισκέπτες από κάθε γωνιά της γης βρίσκονταν στο Μουσείο θαυμάζοντας τα επιτεύγματα των προγόνων μας.

Μετά το Μουσείο συνέχισαν πεζοί στα γραφικά και πανέμορφα στενά της Πλάκας, της αρχαιότερης συνοικίας της πόλης, για να φτάσουμε στο Μοναστηράκι.

Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας με το τρενάκι και είδαν μερικά από τα αξιοθέατα, τα ιστορικά μνημεία και τα κτίρια της πόλης.

Η προσοχή, η σοβαρότητα και ο σεβασμός που επέδειξαν οι μαθητές γεννούν αισιοδοξία για την πορεία τους στο μέλλον ως υπεύθυνοι πολίτες.

Ήταν μια σημαντική εκπαιδευτική εμπειρία.