Επίσκεψη της Δ΄ τάξης στο Λαογραφικό-Ιστορικό Μουσείο Λάρισας

Μικροί αγγειοπλάστες
Την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2016 οι μαθητές της Δ΄ τάξης μαζί με τους δασκάλους τους επισκέφτηκαν το Λαογραφικό-Ιστορικό Μουσείο Λάρισας.
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος « Παραδοσιακά επαγγέλματα». Οι μαθητές παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «το εργαστήρι του αγγειοπλάστη».
Είχαν τη την ευκαιρία να δουν διάφορα εκθέματα και να μάθουν πολλά για την αγγειοπλαστική. Τους δόθηκε η δυνατότητα να παρατηρήσουν αγγεία και να ενημερωθούν από τους υπευθύνους του Μουσείου για τις χρήσεις των αγγείων από τις προηγούμενες γενιές. Σταμάτησαν για λίγο τον χρόνο και έριξαν μια ματιά στο παρελθόν, στην παράδοση.
Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την κατασκευή ακροκέραμων και διακοσμητικών , όπου με τη βοήθεια των υπευθύνων οι μαθητές δημιούργησαν τα δικά τους.
Η μέρα πέρασε πολύ ωραία και συγχρόνως έμαθαν πολλά χρήσιμα πράγματα για την αγγειοπλαστική.
Ευχαριστούμε τους υπαλλήλους του Μουσείου.

[Best_Wordpress_Gallery id=”10″ gal_title=”Λαογραφικό Μουσείο”]