Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης στο 6ο Μαθητικό Συνέδριο Λάρισας « Μαθαίνω και παρουσιάζω τον Πολιτισμό του τόπου μου».

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου στις 6 Ιουνίου 2019 συμμετείχε για έκτη συνεχόμενη φορά στο  6ο Μαθητικό Συνέδριο Λάρισας  « Μαθαίνω και παρουσιάζω τον Πολιτισμό του τόπου μου», που διοργανώνεται από την Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Θεσσαλίας.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης παρουσίασαν από το πρόγραμμα «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια :  Εκπαιδευτικές Γέφυρες» τους παραδοσιακούς χορούς Κύπρου – Ελλάδας.

Μετά την παρουσίαση του προγράμματος οι μαθητές συμμετείχαν στο βιωματικό εργαστήρι «Λάρισα 1950-1985 Η εφημερίδα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αφηγείται», σχετικό με την ιστορία, την παράδοση και τον πολιτισμό της Λάρισας όπως καταγράφεται μέσα από την παλαιότερη εφημερίδα της πόλης.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες για την άριστη παρουσία τους.