Επίσκεψη της Δ΄ τάξης στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Λάρισας

Μια καταπληκτική εμπειρία!

Η Δ΄ τάξη επισκέφτηκε την περασμένη εβδομάδα το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Λάρισας.
Εξαιρετικές εντυπώσεις!
Το καλύτερο μάθημα!
Η εκπαίδευση έγινε από εκπαιδευτές του Δήμου, περιελάμβανε θεωρία και πράξη με στοιχεία οδικής ασφάλειας και συμπεριφοράς. Μας μίλησαν για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, για τις υποχρεώσεις που έχουν οι οδηγοί, οι συνοδηγοί και οι πεζοί. Στη συνέχεια προσπαθήσαμε να εφαρμόσουμε όσα ακούσαμε. Γίναμε μικροί οδηγοί. Κάθε μαθητής επιβιβάστηκε σε ένα μικρό αυτοκινητάκι και άρχισε να οδηγεί εφαρμόζοντας όσα άκουσε.
Μέσα στο πάρκο έχουν δημιουργήσει δρόμους με φανάρια και σήματα οδικής κυκλοφορίας, πεζοδρόμια, διαβάσεις, νησίδες, ποδηλατόδρομο και ένα μικρό αμφιθέατρο.
Ήταν διασκεδαστικό να μαθαίνεις τα σήματα παίζοντας. Είχε πολύ ενδιαφέρον, γιατί αφορούσε την καθημερινή μας ζωή. Ήταν μια μέρα διαφορετική χωρίς ορθογραφία, μαθηματικά και διαλείμματα, ήταν γεμάτη χαρά και ευχαρίστηση.
Μακάρι να κάναμε και άλλα τέτοια μαθήματα.
Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους του Πάρκου Κυκλοφοριακής Αγωγής.
Οι μαθητές / τριες της Δ΄ τάξης
και οι εκπαιδευτικοί: