Πρόγραμμα youth power από τους μαθητές της ΣΤ τάξης του 1ο 15/θεσιου ολοήμερου δημοτικού σχολειού Τυρνάβου

Πραγματοποιήθηκε σε 8 2/ωρα το πρόγραμμα  youth power στο σχολειό μας.

Είναι πρόγραμμα κυρίως πρόληψης από τους συγχρόνους κινδύνους και τον εθισμό στο διαδίκτυο σε συνεργασία με την ελληνική εταιρεία εφηβικής ιατρικής ( Ε.Ε.Ε.Ι. ) και την μονάδα εφηβικής υγείας της β’ παιδιατρικής κλινικής του  πανεπιστήμιου Αθηνών νοσοκομειου Π. και Α. Κυριακού.

Οι μαθητές γνώρισαν τους κινδύνους από τον τζόγο, το κάπνισμα,  το αλκοόλ και το διαδικτυακό bullying άλλα ταυτόχρονα αναδείξαν τις κοινωνικές και προσωπικές άξιες της ζωής.

Βάση του προγράμματος αποτέλεσε το διαδραστικό παιχνίδι το οποίο και οδήγησε τους μαθητές στη σωστή εξαγωγή συμπερασμάτων.

Το πρόγραμμα επιμελήθηκε ο δάσκαλος της στ 1 τάξης Πολύμερος Πανταζής  με την υποστήριξη των δάσκαλων του στ 2 και στ 3, Παναγιώτας  Κόκκαλη και Δημήτρη Ταμπούκα.