Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα στο σχολείο μας

Με τον τίτλο Δημιουργώ ένα κινούμενο μήνυμα- Animated name το σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα (EU Code Week). Σκοπός αυτής είναι να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο!

Σε αυτή τη δραστηριότητα δημιουργήσαμε  ένα κινούμενο μήνυμα με το όνομά μας ή οποιοδήποτε μήνυμα. Εισάγαγε  στο πρόγραμμα scratch αντικείμενα γράμματα τα οποία και θα κάνουμε να κινούνται, να αλλάζουν χρώμα, να μεγαλώνουν και να μικραίνουν, να περιστρέφονται, να παίζουν μουσική κτλ. Έτσι θα φαίνονται σαν ένα animated όνομα- φράση.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα είναι ένα κίνημα βάσης που προωθεί τη δημιουργικότητα, την επίλυση προβλημάτων και τη συνεργασία μέσω του προγραμματισμού και άλλων δραστηριοτήτων του τομέα της τεχνολογίας. Ο εκπαιδευτικός ΠΕ86 Ζιώγας Βάιος, έχει την ευθύνη για τη δημιουργία και την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων στο σχολείο μας.