Επίσκεψη της Δ΄ τάξης στο Λαογραφικό-Ιστορικό Μουσείο Λάρισας

Επίσκεψη της Δ΄ τάξης
στο Λαογραφικό-Ιστορικό Μουσείο Λάρισας

Γνωρίζοντας ότι η διαφύλαξη της κληρονομιάς είναι σημαντικός παράγοντας για το μέλλον του τόπου μας, εμείς οι μαθητές της Δ΄ τάξης πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λαογραφικό – Ιστορικό Μουσείο Λάρισας.
Το μουσείο ανταποκρίθηκε στον παιδαγωγικό του ρόλο και την Τετάρτη 4/11/2015 μας υποδέχθηκε με μεγάλη χαρά.
Μας δόθηκε η δυνατότητα να παρατηρήσουμε τα εκθέματα και να ενημερωθούμε από τους υπαλλήλους του μουσείου για τις χρήσεις των εκθεμάτων από τις προηγούμενες γενιές. Σταματήσαμε τον χρόνο για λίγο και γυρίσαμε πίσω στο παρελθόν, στην παράδοση, στα έθιμα, στον τρόπο δουλειάς στο σπίτι, στο χωράφι.
Εμείς οι μικροί επισκέπτες είχαμε την ευκαιρία όχι μόνο να δούμε τα εκθέματα αλλά και να παρακολουθήσουμε βιωματικό πρόγραμμα «Τα παιχνίδια της παράδοσης ζωντανεύουν ξανά».
Μια ομάδα από ευγενικούς, ειδικούς και έμπειρους υπαλλήλους πραγματοποίησε το πρόγραμμα με σκοπό να μας κάνει γνώστες μέρους της παράδοσης.
Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με εικαστικές κατασκευές μιας πάνινης κούκλας και μιας πάνινης μπάλας.
Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία την οποία απολαύσαμε όλοι μαθητές και εκπαιδευτικοί.
Ήταν μια υπέροχη μέρα!
Τους ευχαριστούμε!!!