Ενέργειες συμπαράστασης στους πλημμυροπαθείς – Συγκέντρωση υλικών

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας, σε συνεργασία με τους Διευθυντές/Προϊσταμένους των Δημοτικών Σχολείων και τους Συλλόγους Διδασκόντων, εκφράζει τη συμπαράσταση και την αλληλεγγύη της προς τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας και καλεί τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριων καθώς και κάθε πολίτη να συμβάλουν στη συγκέντρωση των κάτωθι υλικών:

• Κουβέρτες, κλινοσκεπάσματα, μαξιλάρια, υπνόσακους
  • Εμφιαλωμένα νερά (κατά προτεραιότητα), χυμούς
  • Συσκευασμένη τροφή έτοιμη για κατανάλωση (κονσέρβες, κομπόστες, κ.ά.)
  • Τρόφιμα μακράς διάρκειας, όπως γάλατα μακράς διάρκειας, δημητριακά, όσπρια, κ.ά.
  • Παιδικές και βρεφικές τροφές
  • Είδη ατομικής υγιεινής (πάνες, μωρομάντηλα, χαρτικά, χαρτιά υγείας)
  • Σχολικά είδη (σχολικές τσάντες, κασετίνες, τετράδια κ.ά.)
  • Καθαρά ρούχα και υποδήματα σε άριστη κατάσταση για ενήλικες και παιδιά
  • Ιατροφαρμακευτικό υλικό (παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη, γάζες, επίδεσμοι, κουτιά πρώτων βοηθειών, φυσιολογικοί οροί κ.ά.)

Η συλλογή των προμηθειών θα πραγματοποιείται καθημερινά και από τις 11/9/2023 έως και τις 14/9/2023 ώρες 08:00 έως 12:00 στο σχολείο μας.