3D εκτυπωτής για το 1ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου

Μέσω της δράσης STEM 3.0 από το eTwinning,  το 1o Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου παρέλαβε έναν 3D εκτυπωτή.

Μετά την επιτυχημένη συμμετοχή του Σχολείου σε 3 έργα eTwinning και την αναγνώριση ενός από αυτά με Ευρωπαïκή Ετικέτα Ποιότητας, συνεχίζει στη δράση STEM 3.0, καθώς είναι 1 από τα 95 ωφελούμενα σχολεία της χώρας (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια) που έλαβαν δωρεάν ένα 3D (τρισδιάστατο) εκτυπωτή.

Τα κριτήρια επιλογής των σχολείων που πήραν δωρεάν τον 3D (τρισδιάστατο) εκτυπωτή ήταν:
1. Το σχολείο να μην έχει ήδη 3D εκτυπωτή από δράση του eTwinning ή άλλη δράση
2. Να υπάρχει τουλάχιστον 1 εκπαιδευτικός του σχολείου που να:
• έχει τουλάχιστον 1 ετικέτα ποιότητας σε ένα eTwinning έργο την τελευταία πενταετία
• υπάρχει ενασχόληση με Τ.Π.Ε. και οτιδήποτε καινοτόμο στην τεχνολογία (π.χ. συμμετοχή σε διαγωνισμούς ρομποτικής ή έργα STEM).

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός της δράσης είναι ο καθηγητής πληροφορικής Βάιος Ζιώγας. Ο εκτυπωτής αξιοποιείται ήδη από την ομάδα μαθητών του ολοημέρου που γνώρισε τα μυστικά της 3D σχεδίασης με τη χρήση προγράμματος TinkerCad.

Ο 3D εκτυπωτής είναι ένα ακόμα εξαιρετικό εργαλείο δουλειάς στη διάθεση όλου του εκπαιδευτικού και μαθητικού δυναμικού του σχολείου μας και ανοίγει νέους διαθεματικούς και πολυθεματικούς εκπαιδευτικούς δρόμους, ενώ ήδη σχεδιάζεται ευρωπαϊκό έργο eTwinning προσανατολισμένο στο STEM μέσω του οποίου οι μαθητές θα αξιοποιήσουν τον τρισδιάστατο εκτυπωτή μέσα από δημιουργικές δράσεις.