Επιτυχής η 1η  Συνάντηση Γονέων στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου

Την Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2024, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 1ου Δημοτικού
Σχολείου Τυρνάβου φιλοξενήσαμε την πρώτη συνάντηση γονέων με εισηγητή τον κ. Δημήτρη Καραθάνο, σύμβουλο εκπαίδευσης. Η συνάντηση εστίασε στο θέμα της επικοινωνίας και των διαπροσωπικών σχέσεων στον οικογενειακό κύκλο, παρέχοντας σημαντική πληροφόρηση και πρακτικές συμβουλές για την ανάπτυξή τους.

Ο κ. Καραθάνος, με την ευρεία του εμπειρία στον τομέα της εκπαίδευσης και των σχέσεων με τους γονείς, προέβη σε μια διαδραστική παρουσίαση που κέντρισε το ενδιαφέρον όλων των παρευρισκομένων. Μέσα από πραγματικά παραδείγματα και συζητήσεις, οι γονείς είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τη σημασία της αποτελεσματικής επικοινωνίας στο πλαίσιο της οικογένειας και πώς αυτή επηρεάζει τις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Οι γονείς ενθουσιάστηκαν με την πολύτιμη γνώση που αποκόμισαν από τη συνάντηση και εξέφρασαν το έντονο ενδιαφέρον τους για την επόμενη συνάντηση που θα είναι την Τρίτη  5/3/2024 και ώρα 15:00 στον ίδιο χώρο με θέμα “Τι σημαίνει θέτω όρια; Απαγόρευση και τιμωρία ή συνεργασία μεταξύ γονιών και παιδιών”. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με έναν γόνιμο διάλογο μεταξύ του κ. Καραθάνου και των γονέων, ο οποίος αποτέλεσε μια εξαιρετική ευκαιρία για την ανταλλαγή απόψεων και ιδεών.