Σεισμολόγος του ΑΠΘ ενημέρωσε μαθητές-τριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τυρνάβου

Οι δύσκολες και πρωτοφανείς συνθήκες που βίωσαν και εξακολουθούν να βιώνουν οι κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής του Τυρνάβου εξαιτίας του σεισμού της 3ης Μαρτίου, ενεργοποίησαν τους δασκάλους του 1ου Δημοτικού σχολείου Τυρνάβου, οι οποίοι ζήτησαν μια εμπεριστατωμένη ενημέρωση για το φυσικό φαινόμενο του σεισμού από κάποιο ειδικό.

Το τμήμα Γεωφυσικής – Σεισμολογίας του ΑΠΘ ανταποκρίθηκε και η σεισμολόγος κα Παραδεισοπούλου Παρθένα με τηλεδιάσκεψη ενημέρωσε τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς αναλυτικά και διεξοδικά  για το φαινόμενο του σεισμού, την εξέλιξή του, τα μέτρα προστασίας που πρέπει να ληφθούν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από το σεισμό τόσο στις οικίες, όσο και στα σχολεία και τα λοιπά κτίρια, και τους εξωτερικούς χώρους. Η τηλεδιάσκεψη έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος «Μαθαίνω να προστατεύω τον εαυτό μου και τους άλλους» την οποία υλοποιούν την τρέχουσα σχολική χρονιά τα τμήματα της Β΄ και Δ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τυρνάβου. Ευχαριστούμε θερμά τη σεισμολόγο για την άψογη παρουσίαση που ετοίμασε και το υλικό που διαμοιράστηκε με τους μαθητές. Η  συνομιλία μαζί της άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις σε όλους τους εμπλεκόμενους.