Εκδήλωση με θέμα: «Σχέσεις Γονέων-Παιδιών και ασφαλή χρήση του διαδικτύου» πραγματοποιήθηκε στο 1ο Δημοτικό σχολείο Τυρνάβου

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου σε συνεργασία με το Κέντρο κοινότητας του Δήμου Τυρνάβου-Παράρτημα Ρομά και το Κέντρο πρόληψης ν. Λάρισας Ο.ΚΑ.ΝΑ.  πραγματοποίησαν την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου2019 εκδήλωση με θέμα: «Σχέσεις Γονέων-Παιδιών και ασφαλή χρήση του διαδικτύου». Ομιλητής της εκδήλωσης ο κ. Πιτσίλκας Χρήστος Κοινωνιολόγος – Στέλεχος πρόληψης του Κέντρου Πρόληψης Ορφέας του Ο.ΚΑ.ΝΑ..

Οι γονείς ενημερώθηκαν για το τι είναι διαδίκτυο, τις δυνατότητες και τις διευκολύνσεις που μας προσφέρει. Ενημερώθηκαν όμως και για τους κινδύνους και τον τρόπο αντιμετώπισης: τον εθισμό στο διαδίκτυο, τις επιπτώσεις στη σωματική και ψυχική υγεία, το ψάρεμα των προσωπικών δεδομένων, τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό (cyber bulling), την ηλεκτρονική αποπλάνηση (grooming).

Συμπέρασμα η συνετή χρήση του διαδικτύου.